0536 500 12 75
Para Birimi Seçimi

Ayna Ayarı ve Kör Nokta Hakkında Bilinmesi Gerekenler !

Ayna Ayarı ve Kör Nokta Hakkında Bilinmesi Gerekenler !

Dünyanın motorlu araç yarışı kazanan ilk kadını olan Dorothy Levitt, 1906 yılında yayımlanan kitabında, kadınlara, araba kullanırken yanlarında küçük bir ayna taşımalarını önermekteydi. Bu ayna yardımı ile arabanın arkasında kalan trafikte neler olduğunu zaman zaman görebileceklerdi.

Bu öneriden beş yıl sonra 1911 yılında Ray Harroun, Indianapolis 500 yarışına, dikiz aynasına benzer bir aksesuar monte edilmiş bir araçla katıldı. Elmer Berger ise 1914 yılında günümüzde kullanılan dikiz aynasını icat etti.Son yüzyılda araçlarda pek çok şey değişti, gelişti. Aynalarla ilgili en büyük sıkıntı olan kör noktalar için birçok uyarıcı sistem geliştirildi. Ancak şimdilik bu sistemler ek ücrete tabi olduğu için daha az teknolojik olan çözümler yaygın olarak tercih edilmektedir. “Ayarlanabilir kör nokta aynası” ya da “kör nokta aynası” adıyla satılan küçük boyuttaki aynalar, yan aynalara takılarak kör nokta sorununa çözüm bulunabilmektedir.

Kör nokta, üstünde çok durulmayan, fakat güvenli sürüşü ciddi şekilde tehlikeye atan sorunların başında gelir. Kör noktadan kaynaklanan kazalar şehirler arası yollarda şerit değiştirme sırasında yaşanırken, şehir içi trafikte ise sürücüler tarafından fark edilmesi zor olan araçlar (motosiklet, bisiklet) buna neden olmaktadır.Uyarıcı sistemler geliştirilmesine ya da kör nokta aynaları kullanılmasına rağmen, Amerika’da her yıl 50 çocuk, özellikle SUV tipi geniş araçlar tarafından ezilerek hayatını kaybetmektedir. Kazayı yapan sürücülerin yüzde 60’ı görmediği için kazanın meydana geldiğini söylemektedir. Tabii bunda sadece kör noktaların değil doğru ayarlanmamış aynaların da büyük payı bulunmaktadır.

Aynaların ayarını doğru şekilde yapmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.Dikiz aynası sadece arkanızdaki trafiği gösterdiğinden kontrollü sürüş için yeterli değildir. Sağ ve sol tarafınızdaki araçları görebilmek için yan aynaları da etkili şekilde kullanmanız gerekir.Sol dikiz aynasını ayarlamak için cama doğru mümkün olduğunca eğilin. Bu şekildeyken arabanın arka kısmının yüzde 5’ini görmelisiniz. Kendi arabanızdan çok arkanızda kalan yolu görmeniz kör noktaları azaltacaktır.Sağ dikiz aynasını ayarlarken, arabanın merkezine (genellikle ön iki koltuk arası) doğru eğilin. Bu pozisyondayken sağ aynadan yine arabanın yüzde 5’lik kısmını görmelisiniz ve arkadaki trafiğe hakim olmalısınız.Dikiz aynasının arka camdan mümkün olan en uzak noktayı görebilecek şekilde ayarlanmalıdır. Bununla birlikte arka camın önüne görüşü kısıtlayacak herhangi bir şey konulmaması gerektiğini asla unutmayın.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.