0536 500 12 75

Dikiz Aynası Nedir ?

Araçların yan aynaları, dikiz aynasıyla bağlantılı olup, sürücünün arkasındaki trafik durumunu gözlemleyebilmesine yarar. Dikiz aynasının aksine yan aynalar aracın dışında bulunup, aracın dış hacmini kendi ölçülerine göre genişletmektedir. Eskiden yan aynalar mekanik ayarlanabilirdi, günümüzde ise bir çok elektronik sistem bulunmakta ve bu durum sürücünün konforunu hissedilebilir ölçüde artırmıştır.


Günümüzde yan ayna türleri

 Klasik araçlarda yada çok eski araçlarda halihazırda dıştan manuel ayarlanabilir aynalar mevcuttur. Sürücünün görüşünü doğru ölçüde sağlayabilmek için, manuel aynaları ayarlayabilmek sabır isterdi ve genelde yan koltuğun dış kısmındaki aynanın ayarlanması yan koltukta oturan kişi tarafından gerçekleştirilirdi. Mekanik yan ayna ayarlama sistemi ise, yan camların iç kısmında bulunup, günümüzde manuel olarak yapılabilmekte. Klasiklerde bulunan sistemin üzerinde bir sistem olsa bile, yan camda bulunan aynanın ayarı için, yine bir kişiden yardım almak gerekiyor.

Sürücüler için en pratik ve konforlu ayna ayarı olan elektrikli sistemdir. Bu sistemle uzaktan kumandayla (joystick) aynalar istenilen görüş ayarına kavuşabiliyor. Bu sistemin sağlamış olduğu kolaylık ve hızlılık sayesinde sürüş esnasında bile kusursuz bir görüş sağlanabiliyor.
Söz konusu sistem, ayna ayarlarını kolaylaştırsa bile, kör noktaların oluşması normal aynalar tarafından engellenemiyor. 


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.